újabb események régebbi események további események
09:22
wXavBLqjCthMSuKG regisztrált a weboldalra
12:27
Tündér módosította a naplóbejegyzését
12:26
Tündér új bejegyzést írt a naplójába
02:01
Pinupduzk regisztrált a weboldalra

Május 1.

2018. április 29.

Vissza a naplóhoz

A munka ünnepe, avagy tudjuk-e mit ünneplünk május 1-jén?
A munka ünnepe hivatalosan egy nemzetközi, tehát a világ más országaiban is megtartott, a munkásmozgalmak által kiharcolt, minden évben május 1-jére eső ünnepség, ami állami munkaszüneti szabadnap. Röviden és tömören ezen a napon ünnepeljük meg azokat a gazdasági, illetve szociális eredményeket, vívmányokat és egyebeket, amelyeket a munkások, a munkásosztály ért el. Kevesen tudják, de május 1-je katolikus vonatkozású ünnep is, hiszen ezen a napon imádkozunk Munkás Szent Józsefért is, Jézus nevelőapjáért, de az erre a napra eső májusfa állítások és egyebek már egészen más hagyományokból, a pogány ünnepekből származnak.

A munka ünnepének története talán meglepő, de évszázados hagyományokra nyúlik vissza, egészen a brit ipari forradalomig, amikor egy Robert Owen névre hallgató gyártulajdonos - egészen pontosan az 1817-es esztendőben - nem csak összeírta, hanem közzé is tette a munkások általános követeléseit - ezáltal jogait. Ebben a követelésben kapott helyet többek között a nyolc órás munkaidő - korábban 10-16 órákat dolgoztak az emberek -, a kötelező juttatások, a munkáért járó becsületes fizetés és így tovább. A követelést azonban könnyebb volt megfogalmazni, mint érvényre juttatni, így több sztrájk, tüntetések és egyéb megmozdulások is kezdődtek, amelyeknek tömeges elbocsájtás lett az eredménye.

A munka ünnepe, avagy tudjuk-e mit ünneplünk május 1-jén? -
Mégis ez volt az első olyan eset, amikor a munka szabályozásának ötlete megfogalmazódott az emberekben, és évtizedekre előre alapot adott az újabb és újabb követeléseknek, amelyeknek köszönhetően előbb a nők munkaidejét szabályozták, majd a fizetések emelését juttatták érvényre, végül pedig megalakultak a szakszervezetek, ahonnan már egyenes út vezetett a munkások ünnepnapjához, a munka ünnepéhez. Hogy miért éppen május 1-je lett a kiválasztott dátum? Mindez szintén az 1800-as évek végére vezethető vissza, méghozzá Chicagóba, ahol 1886. május 1-jén munkás szakszervezetek a 8 órás munkaidő miatt kezdtek el tüntetni, ami olyan jól sikerült, hogy a megmozdulás néhány napon belül rendőri összecsapásokkal folytatódott és súlyos meghurcoltatásokkal, perekkel, büntetésekkel végződött.

Az amerikai mintára aztán néhány évvel később, 1890. május 1-jén - a chicagói vérengzésre való megemlékezések és az ott lefektetett alapelvek hangoztatás miatt - Párizsban is utcára vonultak a szakszervezetek és az egyéb szerveződések a 8 órás munkaidőért. A tüntetés olyan jól sikerült, hogy ereje még a tengerentúlra is eljutott, így egy évvel később a II. kongresszuson a munkásosztálytól való félelem miatt 1891-ben május 1-jét - a fenti történések iránti tisztelet jeléül - a munkásosztály nemzetközi összefogásának harcos ünnepévé kiáltották ki. Így lett tehát emberi áldozatokat és rengeteg megpróbáltatást követően, a nemzetközi munkásszervezetek összefogásával hivatalos ünnepnapjuk a dolgozóknak.

Hogyan kell májusfát állítani?
Májusfát a népszokás szerint május elsején szerelmi vallomásként állítanak a legények a lányok háza elé.
Lépések
Szerezzünk be egy (vagy több) segítőt! Sokkal élvezetesebb a májusfaállítás, ha nem egyedül cipeljük és díszítjük a fát, hanem egy-két barátunkat megkérjük segíteni. Ráadásul egy nagyobb fát nem is könnyű elcipelni.
Szerezzünk be egy fát. Nos, ez nem mindig könnyű, és általában nem is túl környezetbarát.
Ha ragaszkodunk a hagyományokhoz, 10-15 méteres gyertyánfát vágjunk ki, és az alsóbb ágakat vágjuk le róla. Ez esetben gondoskodjunk szállítóeszközről is, valamint ásóról, hiszen a fát egy gödörbe kell mélyen beleállítani, hogy el ne dőljön. Kötél segítségével tudjuk majd felhúzni a magasba - de csak a díszítés után.
Ha a környezet is fontos számunkra, akkor inkább egy - esetleg egyébként sem a legjobb állapotban lévő – ágat vágjunk csak le, vagy ha a szeretett hölgy háza előtt amúgy is áll egy fa, azt is díszíthetjük – ez utóbbit azonban semmiképpen ne szabadítsunk meg az alsó ágaktól, mert esetleg nem néznék jó szemmel. Ezzel könnyebb is a dolgunk, nem is feltétlenül fontos beásni a földbe, kötözzük egyszerűen a kerítéshez.
Készüljünk színes díszekkel. Gyakori, hogy krepp papírból vágnak csíkokat a legények, s ezzel díszítik fel a fát. Szintén tartozék szokott lenni a vörösboros üveg – hol teli, hol üresen…
Az akciót az éjszaka leple alatt hajtsuk végre úgy, hogy lehetőleg senki ne lássa. Május elsejére virradóan el kell tűnnünk, csak a májusfa maradhat utánunk. Így majd a lány és a környékbeliek találgathatnak, hogy ki a hódoló.
Tippek
Manapság nem nagyon dívik, hogy a férfiak ilyesmi jelét adják érzéseiknek. Szóval a siker szinte biztos, a lánynak biztosan fülig ér majd a szája örömében, ha megpillantja a májusfát.
Amire szükséged lehet
fa
krepp papír
boros üveg
fűrész vagy fejsze
ásó
kötél
zsineg
Figyelmeztetések
Óvakodjunk a kerítésen túli kutyáktól és féltő apáktól!

Forrás:
Himesháza község lakóinak közösségi oldala

https://www.facebook.com/Himesh%C3%A1za-k%C3%B6zs%C3%A9g-lak%C3%B3inak-k%C3%B6z%C3%B6ss%C3%A9gi-oldala-746494058885237/



A bejegyzést írta: Tündér

Hozzászólások

Ehhez a bejegyzéshez senki nem írt hozzászólást.

Feleségek.hu csevegő

Online felhasználók:

Privát csevegő béta

Csevegő partnerek: