Toportyánféreg
Látogatók száma: 68
Városi népek lévén, a toportyánférget csak a Toldiból és néhány népmeséből ismerjük. Képzeljünk el egy iszonyatosan erős és a vad vadállatot, aki úgy mellékesen féreg, vagyis kukac – kell hozzá egy kis fantázia.
Bár, ha tudjuk, hogy a sárkány régi német neve Lindwurm, vagyis szelíd féreg, esetleg hársfakukac? Akkor még mindig baj van, mert mi a csuda lehet a toportyán, akit a féreg gyötör?
Arany Jánosnak se lehetett ötöse biológiából, mert mitológiai szörnyetegnek festi állatunkat, más néven nádi farkast vagy csikaszt. A végtelenül erős és gyilkos kedvű Toldi élet-haláltusát vív a nádasban:
Jő az anya-farkas szörnyű ordítással,
Rohan a fiúnak, birkóznak egymással.
Fel-feláll a farkas hátulsó lábára,
Méri éles körmét Toldi orcájára.
Szóval, egy kétméteres bestia… Még jó, hogy az egész Kárpát-medencében kihalt, valamikor az 1900-as évek elején.
Csakhogy…
Okos emberek mondják: a nádi farkas nem más, mint az aranysakál. Ez a csinos kis ragadozó pár éve bukkant föl ismét, először a Dráva vidékén, aztán Veszprém megyében, és most már kb. ötezren lehetnek. A hím súlya 8-12 kiló, magassága 40 centi, és főként a mezei pockokat és az erdei egereket támadja meg. Menekül az emberek elől, vagy ha Toldi mégis nagyon felbosszantotta volna, nem olyan nagy hadi tett legyőzni egy 8-10 kilós nőstény állatot. Az meg teljesen kizárt dolog, hogy a toportyánféreg valakit jól képen karistoljon, mert nem ér fel odáig.
A csikasszal folytatott párviadal oda tartozik, ahová az egész Toldi: a népmesék közé.
Nagy riadalom volt a Dunántúlon, amikor feltűntek az első aranysakálok. Mi lesz most? Az lett, hogy megfogyatkoztak a rókák, és így megmaradt az egyensúly. Nem tájidegen szörnyetegek özönlik el az országot. Szegények csak hazatelepültek, a hosszú száműzetés után; bizonyára azért, mert nem olvasnak újságokat.
Beveszik magukat a nádasokba, bokros helyekre, parlagon maradt szántóföldeken, szőlőkben lappanganak. Néha elkapnak egy fácánt, foglyot vagy nyulat, de ennyit megérdemelnek, ha már olyan szorgalmasan irtják a káros rágcsálókat.
Sokkal fájóbb ennél az a kedves kis szokásuk, hogy üvöltenek. Néha magukban, néha falkában, és látszólag minden ok nélkül. Egy sakálfalka legalább olyan hangos, mint egy közepesen részeg futballdrukker.
A toportyánféreg nem az emberiség ellensége. Ha foglalkoznak vele, szelíd lesz, mint a házi kutya.
Toldi egyébként se megbízható forrás; végigissza az egész költeményt. Iszik, vedel, piál, majd újra kezdi, ki tudja, kivel verekedett össze síkrészegen.
Kép: index.hu
A cikket írta: Müszélia
Hozzászólások
időrendi sorrend
Kedves Müszélia!
Élvezetes ismeret terjesztő olvasmányt írtál! Végig mosolyogtam az egészet! Különösen a hasonlatok tetszettek! Még sok ilyen jót írj! Köszönöm, hogy olvashattam!
Pussz: emillio
Élvezetes ismeret terjesztő olvasmányt írtál! Végig mosolyogtam az egészet! Különösen a hasonlatok tetszettek! Még sok ilyen jót írj! Köszönöm, hogy olvashattam!
Pussz: emillio
Kedves Müszélia!
Nagyon kedves jószágnak tűnik! Kedvelem a farkas-féléket. Persze csak messziről. :)
Pussz,
Tündér
Nagyon kedves jószágnak tűnik! Kedvelem a farkas-féléket. Persze csak messziről. :)
Pussz,
Tündér