újabb események régebbi események további események
09:22
wXavBLqjCthMSuKG regisztrált a weboldalra
12:27
Tündér módosította a naplóbejegyzését
12:26
Tündér új bejegyzést írt a naplójába
02:01
Pinupduzk regisztrált a weboldalra

Az öreg halász, és a léje

Látogatók száma: 156

Már ifjú koromban is érdeklődve figyeltem a kisállat kereskedés akváriumában úszkáló csodaszép és kecses halakat. Sokáig nézegettem őket, és lassan meg tudtam különböztetni őket egymástól. Rácz Béla a tulaj, - egy nyugdíjas öreg halász, nem bánta, hogy sokszor órákig is ott lebzseltem az üzletben. Mint mondta, - legalább addig sincs egyedül, amíg ott vagyok. Se vége, - se hossza nem volt a történeteinek, - mert mesélt nekem rendületlenül.

- Aztán azt tudod-e Ricsi, hogy mi az a hallé?
- Persze, Béla bácsi! Hiszen vendéglátós suliba járok! Azt nálunk mindig az apu szokta főzni, ha horgászni ment, és sikerült neki halat fogni! Mást nem is szokott főzni, csak a halászlét! Az egész család nagyon szereti!

- Jegyezd meg Ricsi, a halászlé, - az halászból van. A hallé, - nos, - az halból készül. Sajnos, a köztudatban elterjedt, - megjegyzem helytelenül, - hogy halászlének hívják a hallét! Amikor a halgazdaságban dolgoztam, akkor sokat főztünk bográcsban, - szabad tűzön, a vízparton! Annak azért más az íze! Sokkal jobb, - mintha a tűzhelyen fazékban készülne. Igazi hallét pedig csak férfiember tud főzni, és csak bográcsban! Hogy csinálja az apád?

- Hát az apu, - ha megjön a horgászatból, akkor először is megpucolja a halakat, és a halszeleteket lesózza. Pucol egy csomó hagymát, apróra vágja, és egy nagy fazékban füstölt szalonna zsírján megdinszteli. Őrölt pirospaprikát szór rá, rárakja a pontynak a fejét, a farkát, az apró halakat, és két - három erős paprikát is darabol bele! Felengedi vízzel, hogy éppen csak ellepje, és mérsékelt forrásban egy órán át főzi. Utána az egészet átpasszírozza, és ebbe a passzírozott alap lébe teszi bele a bontáskor lesózott és félre tett patkó alakú halszeleteket, és az ikrát, meg a haltejet. Önt még hozzá kb.: másfél liter vizet, és kis lángon főzi tovább, és még egyszer lassan felforralja. Ha a halszeletek is megfőttek, akkor már kész is a halászlé! .... Illetve a hallé!

- Igen fiam, ez a szegedi, vagy más néven tiszai hallé alapreceptje. De ahány ház, - annyi hallé készítési mód! Mindenki más készítési módra esküszik! Mi leginkább a bajai hallét főztük! Annak a főzése, az külön tudomány! Az egésznek a lelke az őrölt kalocsai paprika, és hogy az mikor kerül a bográcsba! Na meg a bogrács alakja, meg a tűz nagysága, - ereje. Kíváncsi vagy rá?

- Persze, hogy érdekel, Béla bácsi!

- Nos, akkor elmondom! Lehetőleg minnél többféle halat használunk. A halakat mindkét oldalról jó sűrűn beirdaljuk, hogy az ipszilon szálkákat átvágjuk, majd a gerinc mentén kettévágjuk. Ezután a beirdalt halakat olyan háromujjnyi szeletekre vágjuk, és besózzuk. Félre tesszük olyan két - három órára, hogy hagy járja jól át a só! Amíg érik a halhús a sóban, addig előkészítjük a felfelé szűkülő, - úgynevezett halfőző bográcsot. Ennek az a szerepe, hogy a bogrács fala mellett visszacsapó gázok, - gőzök adnak egy kis füstös ízt a halléhez! Meggyújtjuk a tüzet. Annyi közepes fej hagymát vágunk apróra, ahány kiló a halhús! Berakjuk a bográcsba. Rátesszük a feldarabolt halakat, majd lehetőleg forrásvízzel felöntjük. Dobunk mellé négy - öt cseresznyepaprikát, és teszünk hozzá egy kis doboz paradicsompürét, vagy öntünk hozzá egy kis vörösbort! Erre azért van szükség, mert a benne lévő savasság megakadályozza, hogy a hal húsa szétessen! Miután mérsékelten forr, akkor kell beletenni a jó minőségű őrölt kalocsai paprikát három - négy kanállal! Ami még fontos, nem szabad a hallét megkeverni, csak a bográcsot rázogatni. Ha van ikra, és tej, azt is ilyenkor kell beletenni! A főzőnek az a dolga, hogy vigyázzon arra, hogy mindig egyforma hőmérsékleten főjön a hallé! Amikor elkészült, akkor óvatosan kiszedjük a halhúst egy külön tálba. A lét úgynevezett gyufatésztára merjük, és máris lehet enni! Van, aki a lé után eszi a főtt halat, van, aki rak a tányérjába a lére! Így is - úgy is eszik! A gyufatésztát, azt meg úgy csinálják, hogy előző nap tíz tojást felütnek egy tálba, megsózzák, és annyi lisztet tesznek hozzá, hogy jól nyújtható ruganyos tésztát kapjanak. Víz nem kell bele! Kinyújtják olyan két milliméter vastagra, majd hat – nyolc centis csíkokra vágják! A csíkokat egymásra teszik, és nagyon éles késsel a csíkokra merőlegesen össze metélik, majd hagyják legalább egy órát szikkadni a tésztát, mielőtt kifőzik! Ami még nagyon fontos: vörösbort kell inni a hallé után, mert azt mondják, hogy átkozott a hal a harmadik vízében! Tudod, első, - ahol élt, a második, - a bográcsban! A harmadik, - az a tilos! Tilos rá vizet inni!- nevette el magát az öreg halász.

A cikket írta: emillio

3 szavazat

Hozzászólások

Megjegyzés:

időrendi sorrend

Bocsi Ricsi, hogy megosztottam, de szerettem volna, ha képben vagyok, amikor a hal már nem akar úszni többet... Ugyan még nem kóstoltam a hallét, de minden benne van, aminek benne kell lenni...

Puszi
... ma semmihez sem fűlik a fogam -, mondtam én. Tévedni emberi dolog, ebből a bajai halléből szívesen kanalaznék. Igaz a tésztát elhagynám ... :)
asszony nem ember, medve nem játék, hal nem étel.
ősi román közmondás.
Kedves Emillio,

írásodat csak jóllakottan szabad olvasni!

Puszillak: Yolla
Feleségek.hu csevegő

Online felhasználók:

Privát csevegő béta

Csevegő partnerek: