A Bild-Lilli baba- a Barbie elődje (2.)
2011. június 26. - Látogatók száma: 111
Lilliről 1958-ben mozifilm készült, „Egy lány a nagyvárosból” címmel. (Lilli - ein Mädchen aus der Großstadt)
A főszereplőt egy versenyen választották ki. Németország minden területéről jelentkeztek (beküldték a fotóikat) a fiatal ambiciózus lányok a Bild-Zeitung szerkesztőségébe, annak reményében, hogy a filmsztárok lesznek.
A győztes a dán Ann Smyrner lett.
Forgalomba kerültek a Lilli névvel ellátott különböző luxus termékek; illatszereknek, strassz ékszereknek, és bornak is kölcsönözte a nevét.
A Bild-Lilli baba nagyon népszerű volt, ezért több országba is exportálták, beleértve az Egyesült Államokat is, ahol csak „Lilli-nek” hívták.
1960 és '64 között az öntőformák szabadalmát eladták több gyártó cégnek, így hasonló babák kerültek forgalomba, más néven. Ezek a babák olcsók voltak, és minőségében messze eltértek az eredeti Bild-Lilli babától.
Louis Marx 1961-ben szintén megszerezte a jogokat a gyártáshoz, és előállította a „Miss Seventeen” nevű babáját, melyet az Egyesült Államokba exportált.
1962-ben Beuthien kreált egy másik figurát a Bavarian nevű újságnak, ezt „Schwabinchen”-nek (Méhecske) nevezte el, de nem lett olyan sikeres, mint az elődje. A Schwabinchen babákat rosszabb minőségben gyártották, végtagjaik rövidebbek voltak, a baba 26.25 cm magas volt.
Később megalkotta a „Gigi”-t, aki még kevésbé lett kedvelt, belőle már baba sem készült.
A Barbie baba megalkotója Ruth Handler 1956-ban családjával Európába utazott, ahol egy luzerni (Svájc) bolt kirakatában meglátott egy Bild Lilli babát, amiből rögtön vett néhányat. Ruth férje, Elliot a Mattel Inc. egyik tulajdonosa volt. Az Egyesült Államokba való visszatérése után Handler asszony -Ruth- áttervezte a babát, a tervező Jack Ryan közreműködésével, majd a lányáról, Barbaráról, Barbie-nak nevezte el. Barbie-t az 1959-es New York-i nemzetközi játékvásáron ( American International Toy Fair) mutatták be először, a születésnapja március 9-én van. Előállítója a Mattel, ezáltal a világ legnagyobb cégei közé emelkedett.
Marx megpróbálta beperelni a Mattel-t a kizárólagos jog megszegése miatt, de kísérlete kudarcba fulladt.
A német Bild újság nemrég felélesztette a Lilli rajzsorozatokat, Lilli új verzióját Lillynek nevezik.
A Lilli gyűjtőknek készült útmutató könyvet Silke Knaak írta.
Képek:
felhívás a Bild-Zeitung-ban és a győztes; ez a Bild-Lilli baba 2008-ban 1,400 dollárért kelt el az USA-ban; Lilli gyűjtőknek készült útmutató könyv; Bild-Lilli babák a prágai Játékmúzeumban; a legelső Barbie baba, csíkos fürdőruhában
Forrás: wikipedia, net
Képek: net
A cikket írta: Bianka
Hozzászólások
időrendi sorrend
:) Mért, hát nem érdekelt?:)
(Csak érdekelt, ha elolvastad...:))
Sztem érdekes:). Ahogy Éva írta, Barbiet nem a "jó öreg Amerika" alkotta. Csak koppintás.
A végén már elhiszem, hogy érdekel..., majdnem meg sz....tál:-)
Üdv,
Pinokkió
(Csak érdekelt, ha elolvastad...:))
Sztem érdekes:). Ahogy Éva írta, Barbiet nem a "jó öreg Amerika" alkotta. Csak koppintás.
Üdv,
Pinokkió
Bizony, a Barbie sem eredeti. Ráadásul lebutították, amíg Lilli egy öntudatos, és pimasz nő, Barbie egy tipikus "szőke".
"1992 júliusában a Mattel kibocsátotta a Teen Talk Barbie-t, ami sok különböző kifejezést volt képes elmondani, köztük a „Vajon elég ruhánk lesz?”, „Szeretek vásárolni”, „Rendezünk egy pizza partyt?” mondatokat. Minden babát arra programoztak, hogy négyet tudjon a 270 lehetséges mondatból, így kerülve el hogy két termék egyforma legyen. A 270 frázis egyike „A matek nehéz!” kijelentés volt. Bár csupán minden eladott baba 1,5%-a ismételgette, a jelenség kivívta a American Association of University Women női egyesület felháborodását. 1992 októberében a Mattel kijelentette, hogy a Teen Talk Barbie szókészletéből eltávolítják ezt a mondatot és felajánlott egy cserét bárkinek, aki rendelkezik ilyen típusú játékkal, és szükségesnek érzi a változást." wiki
Hiába mindig azt hisszük, a jó öreg Amerika a zseni, pedig Európában van több ész, csak nem aknázza jól ki. Valóban sok minden van ami innen indult el, csak lemásolták, megvették, utánozták. " Megszülte hűtlen gyermekét " A vén Európa című dal is ezt mondja, s igaz ! Üdv Éva.