újabb események régebbi események további események
22:11
Tündér módosította a naplóbejegyzését
22:10
Tündér új bejegyzést írt a naplójába
11:47
EKbvtIaARmVg regisztrált a weboldalra
18:55
Arnold91 új bejegyzést írt a naplójába
00:18
Arnold91 módosította a naplóbejegyzését
00:03
Arnold91 új bejegyzést írt a naplójába

Május: munka és szerelem

2014. április 27.

Vissza a naplóhoz

Tudjátok-e, hogy több mint 120 éves a munka ünnepe?
A munka ünnepe (eredetileg, és a volt szocialista országokon kívül mindig is a munkások ünnepe) a nemzetközi munkásmozgalmak által kiharcolt, minden év május 1-jén tartandó ünnepség, amely számos országban hivatalos állami ünnep és szabadnap, mely a munkások által elért gazdasági és szociális vívmányokat hivatott megünnepelni.
Hazánkban először 1890-ben rendeztek május elsejei felvonulást Budapesten. A felvonulást követő utcabálok, majálisok, a felvonulásokon szereplő májusfák hagyományos tavaszi szokáselemeket őriznek.
A munkásmozgalom alapjának tekinthető első momentum az volt, amikor Robert Owen 1817-ben megfogalmazta és közzétette a munkások követelését, benne többek között az addig 10-16 órás munkaidő nyolc órára csökkentését, a hangzatos „nyolc óra munka, nyolc óra rekreáció, nyolc óra pihenés” (Eight hours labour, Eight hours recreation, Eight hours rest) szlogennel.
A munka ünnepét egyébként hagyományosan az ázsiai régióban is megünneplik. A világ sok más országához hasonlóan nemzeti ünnep Indiában, Kínában, Bangladesben, Észak- és Dél-Koreában, Malajziában, Mianmarban, Pakisztánban, a Fülöp-szigeteken, Szingapúrban, Nepálban, Srí Lakán, Thaiföldön és Vietmanban.
Például Indiában, az elefántok országában 1927. május 1-jén ünnepelték először a munkások ünnepét, ekkor használták először az országban a vörös zászlót. Két indiai államban, Maharastrában és Gudzsarátban ezen a napon üneplik a közigazgatási egység megszületését, ugyanis 1960-ban május első napján osztották két részre az addigi Bombay államot a nyelvi határok mentén. Hagyományosan tavaszünnep is május hónap első napja. Az utóbbi években a szakszervezetek és munkások érdekeik védelmében és emberarcú gazdasági reformokért vonulnak fel május 1-jén.
Például Japánban, a felkelő nap országában"arany hétnek" nevezik a május 1-jével kezdődő időszakot, amely azonban számos ázsiai országtól eltérően nem nemzeti ünnep. Mégis szabadság jár a legtöbb japán munkavállalónak ekkor, mert éppen több ünnep közé esik: április 29-én az 1989-ben elhunyt Hirohito császár születésnapját, május 3-án az 1947-ben életbe lépő alkotmányt, május 4-én a természetet és virágzást, míg május 5-én a gyermeknapot ünneplik.
Fentiek alapján azok, akik manapság azt hirdetik kis hazánkban, hogy május elseje kommunista ünnep, azok bizony magas fokú tudatlanságukról állítják ki bizonyítványukat, s akik ezt még el is hiszik, azok is sokat hiányozhattak a történelem órákról.
Május 1-je hasonló tartalommal katolikus ünnep is, Munkás Szent József, a munkások védőszentje (Jézus nevelőapja) tiszteletére. (Az ugyanerre a napra eső kereszténység előtti európai pogány ünnepek, mint például a Beltane, vagy a hagyományok, mint a májusfa állítása, más eredetűek és tartalmúak.)
A májusfa a természet újjászületésének szimbóluma, az ifjúság tavaszi szokásainak Európa-szerte ismert szimbolikus kelléke. A májusfa állítás a falvakban a mai napig jelen van.

Amelyik lánynak már volt udvarlója, az május 1-jén kapott májusfát. Magas, sudár fák voltak erre alkalmasak, melyeket a kerítésoszlophoz rögzítettek éjjel vagy kora hajnalban. Leggyakrabban nyárfa volt, de állítottak vadkörtét, orgonát, vadpiszkét is. A fákra színes papírszalagokat és ételt, italt akasztottak, ezután szerenádot adtak, amit a lánynak fogadni illett egy szál gyufa meggyújtásával. A szerenádot követően a lány kiment és borral kínálta a legényeket. Gyakran a közösségeknek is volt egy közös fája, aminek a kidöntését ünnepély, és táncmulatság kísérte.
A magyar nyelvterület nagy részén május l-jére virradó éjszaka állították, illetve állítják a májusfát. Másik jeles alkalma pünkösd. A május elsején állított fákat pedig sokfelé éppen pünkösdkor bontják le. A májusfa, a zöld ág a természet megújhodásának a szimbóluma, és legtöbb esetben az udvarlási szándék bizonyítéka, szerelmi ajándék is.
A májusfák beszerzése mindkét esetben a mindenkori legények, legénybandák feladata. A májusfának alapvetően két változata van: kivágott, sudár, esetenként kérgétől megtisztított fa, melynek csak a tetején hagyták meg a lombját, vagy virágzó, zöldellő gallyak, ágak. ez okon szoktak magas zöldfát jó magaviseletű hajadonok ablaka előtt felállítani, még pedig ha lehet észrevétlenül.

Ma van május első vasárnapja
Kinn alszik a legény a kapuba.
Kejj fel legény oda van a kalap,
A májusfa a zöld erdőbe maratt
Nem maratt ott mer én elültettem
Mit tehetek ha ellopták tőlem.
(Ortutay 1934: 162–163)

Mindenkinek azt kívánom, hogy felhőtlenül ünnepeljük május 1-jét, a munka és a szerelem ünnepét!
Mit nem adnék, ha az erkélyemen reggel májusfát találnék!

- Yolla -





A bejegyzést írta: Tündér

Hozzászólások

időrendi sorrend

megtekintés Válasz erre: zsoltne.eva

Kedves Yolla!

A lényegét eme csodálatos, szép ünnepnek maximálisan kivesézted.
Ami biztos, hogy ma már nem ugyanazt jelenti, mint régen.
Leegyszerűsítve egy közösségi, családi programmá vált, alakult át időközben, ami nagyon sok ember számára jelentheti még az összetartozás érzetét. Majális! Nem is rossz a hangzása.
Mi annakidején ezt egészen másként éltük meg. Ez is, meg az is beletartozott.
A kötelesség oldaláról nézve mi, magunkat odatettük - azt hiszem - rendesen.
Hogy ki, mennyire érezte magáénak ezt a napot, ünnepet, az más kérdés.
Én mindenesetre élveztem. :-)

Köszi a betekintést. Jó szokásomtól eltérően én sztrájkoltam május 1-én. :-)
Éva

Kedves Éva!

A mi korosztályunk még megtapasztalta, mit jelent a jól végzett munka öröme.
Kívánom, hogy a mai fiatalok is megtanulják, hogy munka nélkül nem halad előre a világ.
A tisztességesen végzett munka tiszteletet érdemel. Egyformán szükség van mindenkire, az orvosra, tanárra, ugyanúgy, ahogy a kőművesre, pékre, utcaseprőre, földművelőre stb.
Mindenkit tisztelek, aki érti a szakmáját és jól is műveli azt, s nem kedvelem a sunyi kóklereket és az élősködőket.

Yolla
Kedves Yolla!

A lényegét eme csodálatos, szép ünnepnek maximálisan kivesézted.
Ami biztos, hogy ma már nem ugyanazt jelenti, mint régen.
Leegyszerűsítve egy közösségi, családi programmá vált, alakult át időközben, ami nagyon sok ember számára jelentheti még az összetartozás érzetét. Majális! Nem is rossz a hangzása.
Mi annakidején ezt egészen másként éltük meg. Ez is, meg az is beletartozott.
A kötelesség oldaláról nézve mi, magunkat odatettük - azt hiszem - rendesen.
Hogy ki, mennyire érezte magáénak ezt a napot, ünnepet, az más kérdés.
Én mindenesetre élveztem. :-)

Köszi a betekintést. Jó szokásomtól eltérően én sztrájkoltam május 1-én. :-)
Éva
Kedves Yolla!

Köszönjük a remek cikket, sok újdonságot tudtam meg én is a munka ünnepéről!

Pussz,

Tündér
Feleségek.hu csevegő

Online felhasználók:

Privát csevegő béta

Csevegő partnerek: