Születésnaposok
2012. február 6.
Dési Huber István
1895. február 06. – án született magyar grafikus, festőművész († 1944. február 25.)
Apai részről német kisiparos, anyai részről bocskoros nemes családból származott. Anyja korán meghalt. Apja kiskereskedése hamarosan csődbe jutott, ezért anyagi gondok miatt nem tanulhatott. A fővárosban alkalmi munkából élt. Önéletrajza szerint volt munkás, inas, pincér, kifutó, csavargó. Nyolc évig hányódott, a Ganz Vagongyárban vasesztergályosok mellett majdnem kitanulta a szakmát, majd visszament Erdélybe, és ügyvéd-írnokként dolgozott Désen.
Az I. világháború kitörésekor besorozták, negyven hónapot töltött harctereken. Tüdőbaj miatt felmentették. A háború után egy ideig Erdélyben maradt, Désen rajziskolába járt, ugyanakkor apja műhelyében arany- és ezüstművességgel foglalkozott. 1921-től Budapestre költözött, s elhelyezkedett a dr. Polgár-féle ezüstárugyárban. Emellett az Iparművészeti Iskolát, majd a Podolini Volkmann Artúr-féle szabadiskolát látogatta. 1923-ban vette feleségül Sugár Stefániát, barátja, Sugár Andor nővérét. 1924-től Olaszországban dolgozott ezüstművesként, s a híres képtárak tanulmányozása mellett Torinóban a Quadriennalén és Firenzében a nemzetközi rézkarckiállításon is megjelent. A rézkarc technikájára Kron Béla oktatta. 1927-ben tért vissza Magyarországra, s belépett a KÚT (Képzőművészek Új Társasága) tagjai közé. Az illegális kommunista mozgalomban tevékenykedett, 1927–28-ban a Negyedik rend címmel linóleummetszet-sorozatot (linóleummetszet vagy linómetszet a fametszethez hasonló magasnyomású sokszorosító eljárás) készített.
1934-ben egy sarló-kalapács motívumot ábrázoló csendélete miatt letartóztatták.
1930-tól időszakonként szanatóriumba kellett vonulnia, a fronton szerzett tüdőbaja gyógykezelésére. Gyógyulást, pihenést keresni utazott többször Désre, Bátorligetre, Hollókőre, e kis falvakban nemcsak a táj bűvölte el, hanem lakóival is kapcsolatot talált. Egyre növekvő érdeklődéssel és megértéssel fordult a paraszti világ felé, sorsuk tolmácsolójává lett a képein. 1936-ban tüdőplasztikai műtétet kellett végrehajtani rajta.
1937-től Rákospalotán dolgozott, ettől kezdve bontakozott ki expresszív korszaka.
A Kerepesi temető Munkásmozgalmi Pantheonjába helyezték örök nyugalomra.
Néhány munkája:
Irénke (rézkarc), 1924
Giandante X. (rézkarc), 1924
IV. rend című, 8 lapból álló linómetszet-sorozat, 1928
Székely menyecske, 1930
Nyitott ablak a dési templommal, 1930
Vén kubikos, 1934 (E képét megvásárolta a Fővárosi Képtár.)
Önkínzó önarckép, 1937
Péter és Pál után, 1938
Hollókői öregasszony, 1939
Szamos-parti görbe fák, 1943
Szamos a nyúlgátakkal, 1942
Bivalyok a Szamosban, 1942-1943
Díjai:
Posztumusz Kossuth-díj, 1958
Szinyei Merse Pál Társaság nagydíja, 1944
Köszönjük Dési Huber István törekvéseit az expresszionista ábrázolásmód terén, melyet a magyar művészetben kiválóan honosított!
Minden ma ünneplőnek Boldog Születésnapot!
Kép: internet
Infó: wikipédia
Mai vieóval Axl Rose amerikai rockzenészt ( Guns N’ Roses együttes) köszöntöm szülinapján.
Hozzászólások
időrendi sorrend
Válasz erre: Tündér
Nagyon köszönjük Xaide!
Pussz, Tündér
Xaide
Válasz erre: Pumukli56
o.k.
Xaide
Pussz, Tündér
Válasz erre: Virág
Ó, nagyon köszi! Őt nem is hallottam még!
Xaide