Ferenczy Károly (1862-1917) gyűjteményes kiállítása
2011. november 30. - 2012. május 27.
Budapest - Magyar Nemzeti Galéria
Ferenczy Károly neve a köztudatban leginkább az 1896-ban megalakult nagybányai művészteleppel kapcsolódott össze. Életműve szinte egybeforrt a Nagybánya-fogalommal. Ferenczy az impresszionizmus és posztimpresszionizmus hazai változatának megteremtésével, a művészkolónia kiemelkedő alkotójaként, vezető mestereként a modern magyar festészet megalapozójává vált. Ouvre-jének tetemes részét alkotják a Nagybányán született, az ott élőket, a környező vidéket, a varázslatos fény- és színviszonyokat megörökítő festmények. Ferenczy életműve ugyanakkor jóval árnyaltabb és összetettebb, így több szempontú megközelítése nemcsak a szakma, de a magyar kultúra iránt érdeklődő hazai és külföldi közönség számára is fontos. A modern magyar festészet megteremtésének hosszú folyamatában Ferenczy munkásságának gazdagsága, személyiségének és festői működésének sokoldalúsága, példaértékű alkotói magatartása számos utat nyitott meg a követők előtt. A kiállítás lehetővé teszi majd annak felmérését, hogy mit köszönhet a 20. század modernizmusa Ferenczynek, aki - miközben német, francia vagy amerikai kortársaihoz hasonló problémák megoldásán gondolkodott - az egyik legsajátosabb festői életművet hozta létre.
Ferenczy Károly munkásságának legjelesebb darabjai összegyűjtve csaknem egy évszázada voltak utoljára kiállítva, több generáció is felnőtt tehát anélkül, hogy találkozhatott volna e páratlan életmű egészével.
A Nemzeti Galéria kiállítására számos hazai és határon túli közgyűjteményből érkeztek művek, de a múzeumi anyag mellett megközelítőleg 60 magángyűjteményi remekmű teszi teljessé a válogatást. A kiállításon Ferenczy Károly közel 150 festménye és 80 grafikája kerül bemutatásra, emellett mintegy 50 dokumentum (fotó, levél, katalógus, könyv) egészíti ki az anyagot.
A kiállítás nem a műtárgyfolyam kronológiájára, stiláris korszakaira koncentrál elsősorban, hanem jól elkülöníthető festői motívumok mentén tárja fel az életművet. A teremsorokban nyolc nagyobb témacsoport, azon belül néhány árnyaltabb témaegység nyomán bomlik ki az életmű. Ezek többek között az Önarckép, a Korai zsáner, Nagybánya - Táj és ember, a Portré, A műterem világa, a Bibliai kompozíciók, A Ferenczy család, az Alkotói folyamat és a Grafika tematikáját foglalják magukba.
A tárlathoz reprezentatív tudományos katalógus is társul, melyben Ferenczy alkotói periódusait a korszakot kutató művészettörténészek mutatják be, a festményeket és grafikákat pedig a teljesség igényével - reprodukcióval, valamint részletes származási és bibliográfiai adatokkal ellátva - adja közre a kiadvány.
WANTED
Lappangó Ferenczy Károly művek
A Magyar Nemzeti Galéria 2011. november 30-ától látogatható Ferenczy Károly (1862-1917) gyűjteményes kiállításán közel 150 festmény és 80 grafika kerül bemutatásra. A válogatás a hazai és a határon túli köz- és magángyűjtemények feltérképezése nyomán az életmű legjelesebb darabjaira fókuszál. Tucatnyi múzeum kölcsönöz a Galéria tárlatára, de a közgyűjteményi anyag több mint hatvan magántulajdonban lévő remekművel is kiegészül. Ferenczy életművében ugyanakkor ismerünk olyan jól dokumentált főműveket, jelentős alkotásokat is, amelyeknek szerepeltetéséről azért kellett lemondanunk, mert lappanganak, hollétükről napjainkban sajnos nincs tudomásunk - a háborúban eltűntek, külföldre kerültek, vagy régóta ismeretlen helyen vannak. E művek archív felvételeit valamint származási, kiállítási és szakirodalmi adatait azért tesszük közzé, hogy felbukkanásukat és a Ferenczy - kiállításra kerülésüket segítsük.
Feltöltötte: Tündér
Hozzászólások
A programokhoz csak regisztrált felhasználók szólhatnak hozzá.
Ehhez a programhoz még senki nem írt hozzászólást.